Kde se objeví čapulka, je to známka, že je čisté podnebí a čistá voda. Nejvíce se objevuje v podhorských polohách. Nejvíce mokřady, bystřiny, pramenící potůčky na odumřelých a rozkládajících zbytcích: listí, větvičky, jehličí, dokonce i na šiškách. Zde se nachází kolem lesních cest, kde teče čistá voda, v hlubokých smrkových porostech.
Popis
Plodnice vzpřímená až vřetenovitá, 1 - 8 cm vysoká, rozlišená v plodnou a neplodnou část. Občas najdeme celé bílé plodnice.
lobouk 0,5-3 cm vysoký, 0,2-1 cm široký, kyjovitého, hruškovitého nebo válcovitého tvaru, často dosti nepravidelně, zprohýbaný a laločnatý, křehký a dutý, vodnatý. Barvy živě oranžově nebo žloutkově žluté. Občas najdeme bílé plodnice.
Třeň je 2 - 5 cm dlouhý a 0,1 – 0,3 cm tlustý, křehký, vodnatý, rourkovitý, ostře oddělený, tenký válcovitý, průsvitně bělavý, dole světle hnědavý, lysý, jen s bílými hladkými chloupky na bázi.
Výtrusný prach bílý, výtrusy průhledné, hladké, kyjovité až cylindrické, vyplněné kapičkami, velikosti 10-18 x 2,5-4 µm.
Ekologie
Výskyt duben až září většinou pospolitě v mechovitých místech, na tlejících zbytcích rostlin ponořených v čisté vodě, na jehličí, listí, větévkách v lesních močálech a bažinách. Upřednostňuje rašeliník a čistou vodu. Vyrůstá i ze šišek ponořených v této vodě. Upřednostňuje jarní období.
Nejedlá.
Možné záměny
S lopatičkou kyjovitou (Spathularia flavida) které má větší plodnice, bočně smáčklé, na okrajích vlnitě zprohýbané, ploché žlutookrově zbarvené a je nejedlá.
Čapulka jedlová (Heyderia abietis), která jsou též nejedlé a drobnější.